První varování, že něco není v pořádku, ohlásila mokrá skvrna na stěně podkrovního pokoje. Objevila se náhle, po deštivém víkendu. V dalších dnech se ji podařilo vysušit, ale bylo nutné zjistit, odkud se vzala. Následoval průzkum půdních prostor. A ten naznačil, že na vině je střecha. Byla jenom otázka času, kdy se mokré skvrny objeví i v dalších místnostech.
A bylo nutno rozhodnout, zda nechat střechu opravit. Nebo nechat položit střechu novou. Přizvaný odborník potvrdil druhou variantu. Střecha už měla za sebou nejlepší léta a oprava by problém nevyřešila. Firma, která pokrývačské práce poskytuje, nabídla brzký termín výměny střechy. Na majiteli tak zůstala volba, jakou střechu preferuje. A protože se cenové relace podstatně liší podle použitého materiálu, vybrat tu nejvhodnější nebylo snadné. Rozhodující faktor nakonec sehrál stav střešní konstrukce. Ten, po menších úpravách, dovolil výběr z více druhů střešních krytin.
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější střešní krytiny. Jsou vyrobeny z hlíny a jílu. Vhodné nejen na novostavby, ale i zrekonstruované střechy starších domů, protože se dají dobře tvarovat. Jejich životnost je minimálně 50 roků. Cenová relace ovšem patří mezi ty vyšší.
Plechová krytina z ocele bývá oblíbená pro svoji nižší pořizovací cenu. V nabídce je buď s hladkým povrchem, nebo pokryta kamenným granulátem. Vybrat je možné ze široké barevné škály. Životnost je odhadována na 35 let. Velkou výhodou je její nízká hmotnost.
Bitumenová krytina je vyrobena z bitumenu, což je velmi ekologický materiál, šetrný k životnímu prostředí. Předností je nejen příznivá cena, ale i snadná montáž. Nabízená bývá v různém provedení, vlnitá deska, nebo šindel. Vyniká odolností vůči klimatickým změnám.
Betonová střešní krytina je vyrobena z písku, cementu, pigmentů oxidu železa a vody. Její nevýhodou je vysoké zatížení střešní konstrukce. Často je používána na rekonstruované střechy starších domů s větším sklonem. Životnost se odhaduje na minimálně 50 let.