V dnešní době má u sebe téměř každý mobilní telefon s kvalitním fotoaparátem. Digitální kompakty se dají koupit za velmi nízké ceny a dostupné jsou dokonce i vysoce kvalitní digitální zrcadlovky. Snímky tak přibývají neskutečným tempem a pokud se o ně nestaráme a třeba je jen jednou za čas přehrajeme z mobilu do počítače, určitě brzy přestaneme mít v záplavě snímků přehled. Proto, pokud chcete, aby Vaše fotografie neupadly v zapomnění někde na hard disku, starejte se o ně.
Třídění a údržba
Jistě si dovedete představit, že se po čase podíváte na nějakou fotografii a nedokážete si vzpomenout, kdy byla vyfocena. Tomuto lze předejít jednoduchou hierarchií složek na disku počítače, kam budete snímky průběžně ukládat.
Zde jsou možnosti, jak přehledně připravit složky pro Vaše fotografie:
– rok/měsíc – do této složky můžete ukládat všechny fotografie pořízené v daném měsíci, příklad 2017/08
– rok/přesný datum + název události – do této složky můžete ukládat snímky podle přesného data, příklad 2017/0818 Výlet do Prahy
– rok/mobil/měsíc a druhá složka rok/fotoaparát/měsíc – takto například můžete rozdělit mobilní fotky a fotky z digitálního fotoaparátu
Možností je mnoho a záleží je na Vás, jak si složky upravíte. Přihlédněte k tomu, kolik fotografií pořídíte a podle toho si připravte složky. Opakující se a nepovedené snímky mažte.
Zálohování
Určitě se ale nemusí vyplatit nechávat fotografie jen v počítači. Pro zálohu použijte externí disk, kam fotky bezpečně uložíte. Zálohu provádějte pravidelně, například jednou za měsíc. Můžete také využít některé cloudové úložiště na internetu, ale to je použitelné spíš pro ty, kteří fotografují méně, nebo pro ty, kteří jsou ochotni si větší prostor na online úložišti zaplatit.
Skrytá data fotek
Pokud se Vám stalo, že v záplavě fotek vznikl chaos a data jejich pořízení si nepamatuje, existuje řešení. Všechny digitální fotografie obsahují skrytá data včetně přesného času pořízení fotografie, tedy za předpokladu, že máte na svém přístroji čas správně nastavený. Tyto informace snadno zjistíte v informacích o souboru a vyvoláte je tak, že kliknete na soubor pravým tlačítkem myši a v menu zvolíte „Informace o souboru“, „informace“ nebo jiný podobný název, podle toho, jaký operační systém používáte.