Známe to všichni, ráno vstaneme a naše první kroky míří do koupelny, kde si mimo jiné i vyčistíme zuby. Je to rutinní činnost, kterou každý z nás opakuje alespoň dvakrát denně. Jenže jak už to tak bývá, právě tyto naučené zvyky s největší pravděpodobností děláme špatně, jinak tomu není ani v případě čištění zubů. Neznamená, že naučený postup od našich rodičů musí být správný, dostatečný a vyhovující.
Bakteriální povlak je ve spojitostí s péčí o zubní sklovinu pravidelně skloňovaný pojem, který nezná jen málokdo kdo. Právě ten se na zubech pravidelně usazuje a je zodpovědný za vznik zubního kazu, zánětu dásní nebo dokonce paradontózu, která může vést až ke ztrátě zubu. Pokud si zuby chceme co možná nejdelší dobu udržet zdravé, je potřeba péči o dutinu ústní věnovat patřičnou pozornost. Přitom kvalitní zubní kartáčky k úplné ústní hygieně rozhodně nestačí. Cílem čištění zubů je primárně odstranit právě tento povlak, který se jinak než mechaniky z našich zubů odstranit nedá. Zapomeňte tak na žvýkačky s příměsí mentolu, ústní vody nebo samotná zubní pasta, ty si totiž s bakteriálním plakem na našich zubech neporadí.
Povlak na našich zubech je potřeba pravidelně odstraňovat i z méně dostupných míst, čemuž spousta lidí nevěnuje patřičnou pozornost. Je to právě zubní plak, kvůli kterému přicházíme časem o zuby, a tudíž bychom jeho odstraňování měli provádět co možná nejdůkladněji. Jak tedy zuby opravdu dobře vyčistit?
Zubní kartáčky s různě střiženými štětinami, které ušetří práci? Na ty rovnou zapomeňte! Raději se poohlédněte v regálech po malém kartáčku s rovně střiženými a hustě uspořádanými štětinami. Zuby vždy čistěte ze všech stran, jedině tak důkladně odstraníte povlak z celé plochy zubu. Nezapomínáme však ani na mezizubní prostory, kde se usazuje nejvíce plaku.